ORGANİK TARIMIN GİDEREK ÖN PLANA ÇIKMASININ EN BÜYÜK SEBEPLERİNİN BAŞINDA İNSAN VE ÇEVRE SAĞLIĞI GELMEKTEDİR.

organik domates

Aşağıdaki hastalıkların kimyasal pestisid (haşere mücadele kimyasalları), herbisid (yabani bitki mücadele kimyasalları) ve kimyasal gübrelerle ilişkilendirildiğini biliyor muydunuz?
Meme kanseri, beyin fonksiyonlarında hasar, doğum sakatlıkları, Parkinson, non-Hodgkin lenfoma, düşük, prostat kanseri, kısırlık, çocuklarda lösemi, otizm, depresyon, ve daha niceleri… (1)
Dolayısıyla hemen şimdi organik tarıma geçmenin bile en büyük avantajı tüm bu risklerden kurtulmak olarak görünmektedir. Böyle ele alındığında aslında çok mantıklı geliyor öyle değil mi? Fakat ne yazık ki “toksik yük” ile ilgili yanlış bilgilendirme sebebiyle tüketiciler,
a) Yedikleri gıdalar yüzünden aslında laboratuvarlarda test edilenden kat be kat fazlasına maruz kaldıklarının
b) Sözüm ona “güvenlik” önlemlerinin kendileri üzerinde temelsiz bir güvenlik duygusu oluşturduğunun ve artık en basit önlemlere bile kulak asmadıklarının bilincinde değiller.

Tüm bu riskleri göz ardı etmenin yanında tarıma olan faydalar da gözden kaçmaktadır. Kimyasalların hem sizin hem de toprağın sağlığını bozmasına izin vermeksizin

D Vitaminini arttırmak: Günde sadece 20 dakikalık gnüneş ışığı vücudumuz için gerekli olan D vitaminini almamız için yeterlidir. D Vitamini eksikliği Tip 1 diyabet, kemik yoğunluğunda azalma, eklem ve kas ağrıları, kalp krizi riski, kanserin pek çok türü ve daha fazlası gibi hastalıklara neden olabilmektedir. (2)

Egzersiz yapmak: Pek çok insan spor salonlarını sevmez ama yine de aktif kalmak zorundadır.  Bahçeyle uğraşmak hem gerçekten çok anlamlı bir şeyler yapmak adına hem de etkili olarak spor yapma adına çok faydalıdır.

Stresi azaltmak: Kronik stres ciddi bir durumdur ve bağışıklık sisteminin çökmesi, kalp krizi, şişmanlama ve fazlası (3) gibi ciddi yan etkileri vardır. Dışarıda olmak, doğayla bağlantı kurmak, temiz havayı içinize çekmek ve güneş ışığı altında çalışmak tüm bu sağlık risklerini azaltmada yardımcıdır.

İyi toprak bakterileri sizi mutlu eder: Bilim insanları geçtiğimiz senelerde topraktan alınan örneklerde doğal olarak anti-depresan özelliği olan bir bakteriyi izole etmeyi başardılar.(4)

Organik tarımdan bahsederken geleneksel tarımın çevresel etkilerinden bahsetmek de gerekmektedir.

Pestisid, herbisid ve kimyasal gübrelerle yapılan pek çok çalışma göstermektedir ki tüm bu kimyasalların yeraltı sularını kirletmeleri sebebiyle ciddi bağışıklık sistemi sorunları ile hormonal ve sinirsel yan etkiler oluşmaktadır.(5)

Pestisidler ayrım yapmazlar, yani zararlı böcekleri öldürdükleri gibi yararlı böcekleri de öldürürler. Son zamanlarda özellikle gündeme gelen arı kolonilerindeki ciddi azalma ile kelebek ve diğer polen taşıyan böceklerin yiyecek üretememesi büyük oranda bu ilaçlara bağlanmaktadır.(6)

Kimyasal pestisidlerin yanında kullanılan kimyasal gübrelerin de bitki gıda içeriğinde azalmalara sebep olduğu(7,8) ve bunun tüm türleri etkilediği bilinmektedir. Asıl vahim nokta ise bu kimyasalların çalışma prensibi seçici olmadığından dolayı diğer tüm hayvanları ve canlı varlığını nasıl etkilediği konusunda henüz net bir bilgimiz olmayışıdır. Yine de kullanılan pestisid ve kimyasal gübreler sebebiyle her yıl 67 Milyon kuşun ve yaklaşık 14 Milyon balığın öldüğünü biliyoruz.(9)
Günümüzde pek çok insan başka bir seçeneği olmadığını düşündüğü için kimyasal gübre, pestisid ve herbisid kullanmaktadır. Fakat bu insanlardan pek azı durup da “Neden aynı böcek ve hastalıklar doğada bu kadar da büyük bir tehlike değilken, tarla ve bahçemde hasar yaratıyorlar?” gibi basit ve bir o kadar da gözden kaçan bir soruyu kendine sorar.

Tarımsal problemlerin pek çoğu nasıl tarım yaptığımızla alakalıdır.

organik

Organik tarımın yararı çevremizle uyum içinde çalışmakla ortaya çıkmaktadır. Şunu bir düşünün: tabiat ana binlerce, on binlerce, yüz binlerce çeşitlilik yayar toprak üzerine. Her bir dalı birbirinden farklı ağaçlar, otlar, çalılar ve çiçekler… Ve biz insanoğlu ne yaparız? Kendi ellerimizle hem bize hem de böceklere cazip gelen “mono-kültürler” yaratırız.

Michael Pollen, “The Omnivore’s Dilemma” adlı en çok satan kitabında şu konulara değiniyor:

·  Bahçenize güllerden bir çit yapmak bitki bitleri ve karıncalar için mükemmel bir açık büfe gibidir. Yuvalarını kurmak ve kolonilerini büyütmek için harika bir ortam sağlar.

·  Tüm bitki ve sebzelerimizi aynı yere ekmek kemirgenler, böcekler ve diğer hayvanların dikkatini çekmek için bayrak sallamak gibidir.

·  Mantar ve hastalıklar birbirine yakın ekilmiş bir cins bitkiden benzer cins bitkiye çok daha kolay hareket eder.

İşte tüm bunlar günümüz tarımından ve hatta aynı hatayı ısrarla evdeki bitkilerimizde de uygulamaya çalışmamızdan kaynaklanan problemlerden yalnızca birkaçıdır. Böceklerin önüne sınırsızca beslenip üreyebildikleri bir ziyafet sunarsak, beslenip üremeleri elbette ki çok doğal bir sonuç olacaktır.

İşte bu noktada organik tarım, birbirini koruyup kollayan bitkilerin yan yana ekilmesiyle, birbirlerine fayda sunmalarıyla, birinin zayıflığını diğerinin kapatmasıyla ve böylece hastalıklardan, salgınlardan ve böceklerden korunmanın yollarını bulmalarıyla öne çıkar. Organik tarım doğanın kendisini taklit eder. Doğada doğal olarak bulunanı tekrar yakalamayı amaçlar.

Dev firmalar, tabiat anayı kendi başına bıraktıklarında para kazanamaz. Bu iş bu kadar basittir. İşin içinde siyaset, politika ne derseniz var, orası ayrı… Peki ya tüm dünyadaki çiftçiler bir araya gelse, tohumlarını paylaşsa, çeşitlilik olsa ve biz tüketiciler bunları tüketmek konusunda istekli olsak…

Hayır! Çiftçilerle uzun vadeli anlaşmalar yapan ve genetiğiyle oynanmış milyonlarca tohumu çiftçilere satan bu dev firmalar o zaman para kazanamazdı. O firmalar ki ürettikleri tohumları patentleyip çiftçilerin saklamasına izin vermeksizin her sene tohum satışını garantileyemezdi. Öyle tohumlar düşünün ki kimyasal gübre ve pestisid almadan büyüyemiyorlar…

Petrol firmaları şimdiki gibi mutlu olamazdı. Toprak verimliliğini düşüren, mutasyona uğramış dayanıklı böcek ve yabani otların ortaya çıkmasına sebep olan petrol bazlı kimyasal gübre, pestisid ve herbisid üretmek için talep olmazdı. Neredeyse sonsuz bir ticari gelir halkasına veda etmek zorunda kalırlardı.

Organik tarımla alakalı neredeyse en büyük tartışma konusu, bunun büyük ölçekte yapılabileceğinin düşünülmemesinden kaynaklanmaktadır. Evet, yıllardır süregelen bu sistem dışına çıkabilmek ve aşama kaydedebilmek hiç kolay değildir. Ancak, bizim burada bahsettiğimiz sadece kullanılan kimyasalları yok etmek, ve bir daha onları kullanmamak değildir. Bizim bahsettiğimiz topyekün bir değişimdir. Bu değişim hiç kolay değildir çünkü bir şekilde zaten yürümektedir. Buna rağmen, sağlıklı mikro-tarlaların kurulması, ev bahçelerinin elden geçirilmesi, bio-intensif tarıma, permakültüre geçilmesi ve en önemlisi tükettiklerimiz üzerinde tekrar çalışılması –zira şu anki tüketim alışkanlıklarımız ile tükettiğimiz ürünleri organik tarımla üretmek mümkün olmayacaktır- bizi sistemi değiştirmek için güçlü kılabilir. Büyük şirketlerin neyi nasıl yemeniz gerektiğine dair söylemlerini bir tarafa atın. Çatallarınızı elinize alın, paranızı cebinize koyun ve sisteme ne istediğinizi gösterin.

…ÇÜNKÜ TOPRAK ANA EN İYİSİNİ HAK EDİYOR.

Kaynaklar:
1. Benefits of organic gardening and pesticides: http://www.chem-tox.com/pesticides
2. Vitamin D deficiencies: http://www.webmd.com/food-recipes/features/vitamin-d-vital-role-in-your-health
3. Health risks of stress: http://www.indiana.edu/~engs/hints/stress1.htm
4. Soil Bacteria and Depression: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306452207001510
5. Pesticide, fertilizer mixes linked to range of health problems: http://www.news.wisc.edu/290
6. Pesticides & pollinator decline: http://www.panna.org/current-campaigns/bees
7. Organic Food Is More Nutritious Say EU Researchers: http://www.medicalnewstoday.com/articles/86972.php
8. Nutritional Superiority of Plant-Based Organic Foods: http://organic-center.org/scientific-resources/publication-archive/
9. Dangers of Pesticides to Wildlife: http://www.beyondpesticides.org/pesticidefreelawns/resources/DWDangers_Pesticides_Wildlife.pdf